تبلیغات
UFO-Alien - پیامدهای كشف حیات فرازمینی چیست؟
تصاویر و فیلم و مبا حث یو فو

پیامدهای كشف حیات فرازمینی چیست؟

نویسنده :محسن منصوری
تاریخ:سه شنبه 13 بهمن 1388-12:25 ق.ظ


پیامدهای كشف حیات فرازمینی چیست؟
دانش - رویال سوسایتی لندن، این روزها میزبان كنفرانسی با موضوع حیات فرازمینی است كه به بررسی رویدادهای پس از كشف احتمالی موجودات زنده در خارج از زمین می‌پردازد.
تدوین قانونی برای واكنش زمینی‌ها پس از كشف ای.تی‌ها و سرنوشت احتمالی ادیان و مذاهب روی زمین، از جمله مباحث مطرح‌شده در این كنفرانس است.

آنتن‌های ماهواره‌ای فراوانی روی زمین نصب شده تا به دنبال اثری از حیات در سیاره‌های فراخورشیدی بگردند، اما معلوم نیست كه اگر این پروژه‌ها موفق شوند و پیامی از بیگانگان فرازمینی دریافت كنند،‌ چه باید كرد. آیا باید پیغام خوشامدگویی برایشان فرستاد؟ آیا قوانین و سیاست‌های بین‌المللی در این مورد وجود دارد؟به گزارش نیچر، اخترشناسان و زیست‌شناسانی كه در زمینه جستجوی حیات در دیگر سیارات فعالند، در مورد نبود قوانین كافی و سیاست‌های اخلاقی در این زمینه اظهار نگرانی كرده‌اند.

مارتین دومینیك، اخترفیزیك‌دان در دانشگاه سنت‌اندروی انگلستان كه كنفرانس حیات فرازمینی را در رویال‌سوسایتی لندن ترتیب داده، در این مورد گفت: «هیچ دولتی در این زمینه برنامه مشخصی ندارد. در حال حاضر تنها چهارچوب موجود برای مواجهه با موجودات فرازمینی، پیش‌نویس سندی است كه پژوهشگران فعال در پروژه جستجوی هوش فرازمینی (SETI) تهیه كرده‌اند. در این پیش‌نویس پیشنهاد شده كه در صورت برقراری ارتباط با هوشمندان فرازمینی، ابتدا نتایج با دقت تایید و از صحت آنها اطمینان حاصل شود،‌ سپس در سراسر جهان اعلام شود و موكدا از پاسخ سریع و شتاب‌زده اجتناب شود.

دومینیك معتقد است سازمان ملل متحد نیز باید سیاست مشابهی را برای قانون‌گذاری هماهنگ در این مورد در پیش بگیرد، چرا كه قانون‌گذاری در این مورد برای تمام كشورهای جهان بسیار لازم و ضروری است.

سیمون موریس، زیست‌باستان‌شناس در دانشگاه كمبریج درباره پیامدهای یافتن حیات فرازمینی هشدار داد. وی به نمونه‌هایی از هم‌گرایی در تاریخ تحول زیستی زمین اشاره می‌كند كه در آن،‌ راه‌حل‌های كمی برای حل مشكلات سازمان‌دهی اجتماعی و حسی وجود داشته است. به اعتقاد وی، حس‌گرهای فضایی‌ها می‌تواند مشابه حس‌گرهای زمینی‌ها باشد،‌ حتی زندگی اجتماعی آن‌ها هم می‌تواند به زندگی زمینی‌ها شباهت داشته باشد،‌ درست مثل این كه مورچه‌ها حمله می‌كنند و غارت می‌كنند و آدم‌ها هم می‌جنگند و غارت می‌كنند. وی می‌گوید: «پس اگر این تلفن زنگ زد،‌ نباید به آن جواب داد».حیات‌ ابتدایی
در عین حال، برخی پژوهشگران فكر می‌كنند كه حتی برای كشف زندگی‌های خیلی ساده‌تر هم به الزامات سیاسی و قوانین مهمی نیاز داریم. برای مثال،‌ میكروب‌هایی كه به احتمال زیاد در سیاره مریخ زندگی كنند،‌ خیلی با میكروب‌های زمینی فرق دارند؛ چون آن‌ها تنها موجودات سیاره مریخ خواهند بود و نسبت به میكروب‌های زمینی، در طبقه متفاوتی قرار می‌گیرند. هیچ‌كس تا به حال در مورد این‌كه می‌توان از میكروب‌های منظومه شمسی استفاده تجاری كرد، یا تا چه حد باید از آن‌ها محافظت نمود، تصمیم نگرفته است.

كریستوفر مك‌كی، اخترزیست‌شناس در مركز تحقیقاتی ایمز ناسا در این باره گفت: «در حالی كه میكروب‌ها در زمین توجهات اخلاقی كمی را به خود اختصاص داده‌اند، در مریخ این میكروب‌ها در دسته‌بندی‌های متفاوتی قرار خواهند گرفت؛ زیرا شاید آن‌ها تنها گونه زنده در سطح این سیاره به حساب بیایند. به هر حال، ناسا به قوانینی كه توسط كمیته‌های بین‌المللی تحقیقات فضایی وضع می‌شود، در ماموریت‌های جستجو در ماه و دیگر سیارات پایبند خواهند ماند».

به هر حال محققان می‌خواهند از درگیری‌ها و دست‌پاچگی‌هایی مشابه با آن‌چه بعد از ادعای سال 1996 / 1375 مبنی بر وجود علائم اولیه حیات در شهاب‌سنگ مریخی ALH 84001 به وجود آمد، پیشگیری كنند.

ژاكلین برنل، اخترفیزیك‌دان در دانشگاه آكسفود در این باره گفت: «اعلان‌هایی با این سطح كه پشتوانه علمی كافی نداشته باشند، می‌تواند عواقبی جدی برای اعتبار و سرمایه‌های پژوهشی در زمینه تحقیقات فضایی داشته باشد».

با این كه تا به حال قانونی در این زمینه در هیچ كشوری وجود نداشته،‌ به نظر می‌رسد دفتر علم و فناوری پارلمانی انگلستان برنامه‌ای در نظر دارد، چرا كه اعلام كرده این موضوع را در افق فكری خود قرار داده است


سرنوشت مذاهب دنیا بعد از كشف موجودات فرازمینی


یكی دیگر از موضوعات بحث در این كنفرانس كه با استقبال مخاطبان نیز روبرو شد، این بود كه آیا بعد از كشف موجودات فضایی مذاهب جهان پابرجا خواهند ماند یا آن‌چنان دچار تناقضات گوناگون می‌شوند كه در نهایت تاریخ مصرف آن‌ها به پایان خواهد رسید؟

به گزارش نیوساینتیست، در تحقیقی كه در این كنفرانس انجام شد، مشخص شد مذاهب جهان به قوت خود باقی خواهند ماند.

در این تحقیق كه توسط تد پیترس، استاد مذهب‌شناسی سیستماتیك طراحی شده، از 1300 نفر خواسته شد در مورد این نظر دهند ‌كه بعد از كشف موجودات فرازمینی، آیا عقایدشان قوی‌تر خواهد شد یا دچار تزلزل می‌شود و هم‌چنین تا چه میزان روی عقاید دیگر دین‌ها تاثیر گذار خواهد بود.

همه بودایی‌هایی كه در این تحقیق شركت داشتند، اعلام كردند با كشف موجودات فضایی خللی در اعتقاداتشان به وجود نخواهد آمد، اما 40 درصد بر این باور بودند كه این كشف می‌تواند مشكلاتی برای دیگر ادیان به وجود آورد.

این در حالی بود كه كاتولیك‌‌ها بیش‌تر در این زمینه اظهار نگرانی كردند. 8درصد از دانشمندان كاتولیك اعلام كردند با كشف موجودات فضایی، عقایدشان دچار تناقضات جدی می‌شود؛ 22درصد آن را تاثیر گذار دانسته و 30درصد نیز معتقد بودند این امر می‌تواند پیروان دیگر ادیان را با مشكل روبه‌رو كند.

این نتایج كم و بیش در مورد دیگر پیروان مسیحیت نیز برقرار بود، اما در مورد ادیان دیگر مانند اسلام و هندو، تحقیقات كافی در این زمینه صورت نگرفته است.

در میان بی‌دینان نیز مانند بی‌خدایان، فقط یك درصد اعلام كردند با كشف موجودات فضایی دچار مشكل می‌شوند و 69 درصد باور داشتند این كشف می‌تواند پیروان دیگر ادیان را با مشكلات جدی مواجه كند.

پاول دیویس، اخترشناس در دانشگاه ایالتی آریزونا معتقد است ادیان جهان نمی‌توانند خود را با كشف موجودات فضایی تطبیق دهند و چنین كشفی می‌تواند مشكلات جدی خصوصا برای مسیحیان به وجود آورد. آن‌ها معتقدند مسیح فقط برای نجات انسان‌ها و نه دلفین‌ها یا موجودات فضایی به زمین آمده؛ اما به این ترتیب یا باید برای ساكنان فرازمینی نیز فردی مشابه با نقش مسیح در زمین در نظر گرفت، یا باید برای این‌كه چرا فقط برای هدایت انسان‌ها پیامبری فرستاده شده و نه برای دیگر موجودات فرا زمینی، دلیلی خاص پیدا كرد.


منبع : Khabaronline.ir
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر